Płytka nazębna

Wybierz odpowiedni dla siebie płyn do płukania jamy ustnej

Dr hab. n. med. Ewa Iwanicka-Grzegorek Dr hab. n. med. Ewa Iwanicka-Grzegorek

Autor: Ekspert Oral-B Ewa Iwanicka Grzegorek dr hab. n. med.

Przejrzyj profil

Zastanawiając się nad dodaniem płukania jamy ustnej do codziennych czynności związanych z higieną jamy ustnej, warto uświadomić sobie sposób działania płynów
do płukania jamy ustnej
.

Niektóre z płynów do płukania odświeżają oddech, inne zapewniają ochronę przeciwpróchniczą bazującą na fluorze, a jeszcze inne zawierają składniki antybakteryjne zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej.
Mając do wyboru kilka opcji, warto pamiętać o tym, że odpowiednio dobrany płyn do płukania jamy ustnej to ten, który spełnia Twoje potrzeby związane z higieną zębów i dziąseł oraz preferencje smakowe.

Płyn do płukania jamy ustnej

Wybierając właściwy dla siebie płyn, należy pamiętać o kilku sprawach:

Zawierające alkohol – tak czy nie?
Alkohol to składnik wielu płynów do płukania jamy ustnej, co może stanowić problem w przypadku niezamierzonego połknięcia większej ilości płynu. Jeżeli zamierzasz kupić jeden określony rodzaj płynu dla całej rodziny, w której są dzieci w wieku szkolnym lub nastolatki, warto wybrać produkt bez zawartości alkoholu. Również alkoholicy wychodzący z nałogu powinni unikać płynów zawierających alkohol ze względu na potencjalne nadużycie.

Wrażliwe dziąsła
W przypadku niektórych osób, zwłaszcza tych o wrażliwych dziąsłach, składniki płynów do płukania jamy ustnej działają drażniąco. Dla niektórych osób, które zazwyczaj nie skarżą się na wrażliwość dziąseł, płyny mogą drażnić dziąsła w okresie po zabiegu dentystycznym.

Jeżeli zauważyłeś, że Twoja jama ustna jest wrażliwa na różne substancje, rozważ zastosowanie płynu bez zawartości alkoholu lub naturalnego.
Naturalne płyny do płukania często zawierają składniki takie jak aloes i rumianek, które działają kojąco.

Kontrola nad odkładaniem się płytki nazębnej
Jeżeli szukasz płynu, który nie tylko ułatwi kontrolę nad nieprzyjemnym zapachem z ust, ale również będzie zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej, użyj płynu dentystycznego zawierającego składniki przeciwpróchnicze.

Jeżeli jednak nie masz pewności, który płyn będzie odpowiadać Twoim wymaganiom, zapytaj
o to swojego dentystę lub jego asystenta.